Tajfun Ketsana w Filipinach – 1

30 Wrzesień, 2009

Luzon and Metro ManilaCTF-SOS DRS (CTF:  Camillian Task Force, [translacja: Służba Specjalna Zakonu Kamilianóv]; SOS DRS: Servants of Saint Camillus Disaster Relief Services [translacja: Służba Organizacji Pomocy Swiętego Kamila] pomaga ofiariom Tajfunu Ketsana, rujnującej katastrofie ostatnio obniżonej do stanu depresji tropicalnej, która obecnie celuje na czwarte państwo Azjatykie–Laos, po opuszczeniu drogi ruini i śmierci poprzez Azję południowo–wzchodnią.  Artykuł i wideo.

Do środy rano, liczba ofiar śmiertelnych tajfunu przewyższyła 325; minimum 246 na Filipinach, 74 w Vietnamie i dziewięć w Kambodji.

Najbardziej poszkodowany kraj, Filipiny, rozpoczą w środę powolny proces usuwania i oczyszczania z błota i gruzów. Nawet czyniąc to Filipińczycy mają oczy zwrócone na nowy sztorm  początkójący na Oceanie Pacifiku.  Tyfun dotknoł prawie 2 miliony ludzy, i zmusił do ewakujacji 567,000.  W tym czasie, 80 procent miasta Manili było pod wodą po doświadczeniu największych opadów deszczowych w okresie 40 lat.

CTF-SOS DRS już pomaga Filipinam.  Br. Łukasz Perletti MI, członek zarówno CTF Centralny i wydziału SOS DRS jest już na Filipinach coordinując akję pomocy wraz z Ks. Karolem Ricafort MI, kierownikiem CTF na Filipinach.  Wraz z Ks. Ivo Anselmi MI, kierownikiem Prowincialnym Prowincji Filipin Ministerstwa Zdrowia i innymi członkami CTF (Ks. Rolly MI, Ks. Meng [także znany jako Ks. Domingo Barawid MI,]) Brat Lucasz i Ks. Karol rozpoczęli przygotowywanie reavakji na klęskę.

Kamilianie, ich parofianie i pracownicy w instytucjach Kamilianskich byli poważnie dotknięci przez sztorm.  Domy sześćiu członków personelu sw. Kamiliusa w Medhaven zostały kompletnie zmyte i członkowie lokalnego programu odbudowy w Malanday byli poważnie poszkodowani.  Około 50 rodzin z około 180 członków programów lokalnych było ofiarami.

CTF Filipiny dostarczył początkowo zapasy żywności do ofiar, a Kamilianie studenci przywierźli pomocne produkty do jednej okolicy w Marakina.

Jeden z lokalnych wspólników CTF Filipiny, Parafia Rodziny Sagrady (Przez Task Force on Urban Conscientization [Grupę nad Swiadomością Miejską]) straciła 70 parafian (przeważnie dzieci) 650 rodzin było poszkodowanych w Barangay Silangan, Miasto Quezon.

Dwa parafie Kamilianskie w Diecezji Antipolo (sitio sw. józefa i sitio Malaking Parang) były poważnie dotknięte przez tajfun i następujące powodzie. Okolo 50 roodzin w parafiach jest w poważnej potrzebie pomocy w postaci żywności, lekarstw, przyborów do gotowania i jedzenia, mat i koców oraz materialów do odbudowy ich domów i egzystencji.  CTF Filipiny posyła ładunek pomocy humanitarnej do okolicy w której będzie użyty przez pracowników do pomocy rodzinom.

SOS DRS tworzy fundusz pomocy w USA specificznie dla Tajfunu Ketsana, podobnie jak czyni CTF Centralny w Rzymie.  Ja podam wkrótce informacje co do konta zbiórki .  Podobnie Ks. Aristela Miranda MI, członek CTF Filipina, jest w Kanadzie zbierając fundusze na pomoc ofiar tajfunu.  Ludność Kanady już odpowiedziała ofiarnie.  I niech Bóg ich Błogosławi.  I niech będzie łaskowy dla ofiar kataklizmu.  Miejmy ich, ich rodziny i pracowników pomocy w naszych modlitwach.

Ks. Scott Binet MD, MI
Miedzynarodowy Koordinator – CTF
Prezydent – SOS DRS
Translacja:  Andrzej Stefanski
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s