Tajfun Ketsana 4A – (Filipiny)

Wysyłka: 11 Października 2009

Prawie trzy tygodnie minęło od czasu gdy Tajfun Ketsana spustoszył Manilę i okolice, posuwając się do innych krajow w Azji. Dla większości świata, ruina którą ten straszny huragan pozostawił za sobą jest odległym wspomnieniem. To jest sposób w jakim dzisiejsza prasa operóje obecnie, szczególnie jeżli katastrofy światowe nie dają widoku na polepszenie. W ostatnich trzech tygodniach, Azja była spustoszona przez 3 trzęsienia ziemi w Pedangu, 2 tajfuny nas Filipinach i tsunami na Samoa. Dla ludnośći Filipin, skutki Tajfunu Ketsana nie są tylko wspomnieniem lecz rzeczy-wistoscią z którą trzeba jeszcze obecnie współżyć. To jest situacja dla CTF Filipiny, CTF Centralna (Służba Specjalna Zakonu Kamilianóv, Centralna,) i SOS DRS.

Jak wspomnieliśmy w ostatnich informacjach (Ketsana 3), akcja ratunkowa kontinuje. Rozwinęła większe nasilenie przez pomoc Ks. Ivo Anselmi I początkowe wsparcie finansowe przez CTF Centralny. Ks. Ivo, kierownik Kamilianów na Filipinach, wydał list otfarty do swoich wspótpracowników dając im poparcie I oczekiwanie na pomoc zarządu. Według ostatnich informacji poparcie finansowe, już nadeszło od CTF Centralnego, Australia (Kamiliani), Taiwan (Kamiliani) i Niemcy (Prowincja.)

Na zebraniu grupy Kamilianów odpowiedzialnych za organizacje pomocy, który odbyło się dniu 2 października pod kierownictwem Brata Łukarza Perletti MI, powzięto decyzje poszukiwania funduszów od CTF Centralnego i SOS DRS. CTF Centralna przesłała pienądze wcześniej w tygodniu przy pomocy Ks. Paula Guarise MI. Jako członek CTF Centralnego był on ważnym pomostem w komunikacji pomiędzy Bratem Łukaszem na Filipinach i mną w stanach zjednaczonych. Mając Marka Iazzolino, który był blisko Brata Pawła w Rzymie okazało się rownicż błogosławieństwem dla nas. Znajomość Marka z metodami prac Karitasu jest z pewnośći pomocna.

CTF Centralna przesłała znaczną ilość pieniędzy z pomocą dla programu pomocy przedstawionem mnie/CTF Centralna przez CTF Filipiny. SOS DRS oszacowuje propozycje i również rozważa inny rozdział pieniędzy do kontinuacji obecnych programów. Serdecznie dziękujemy Ks. Sam, Meng, Ivo i Aris za ich wysiłki.

Co następuje to są sprawozdania z ostatniego zebrania CTF Filipiiny z Bratem Łukaszem, które odbyło się 6go października w Marikana. Gdy to piszę, Brat Łukasz jest z powrotem w Rzymie po opacznościowej Wstępnej Wizycje do Filipin.

Co następuje to są sprawozdania z ostatniego zebrania CTF Filipiiny z Bratem Łukaszem, które odbyło się 6go października w Marikana.  Gdy to piszę, Brat Łukasz jest z powrotem w Rzymie po opacznościowej  Wstępnej Wizycje do nauridzonych prez Tajfun Ketsana.  On był tam a by mieć zaciszny odpoczynek i zamiast tego znalazł się w śród Tajfunu–z pewnością według planu Boskiego.

CTF Centralna będzie spotykać się 12 pażdiernika aby oszacować sytuację na Filipinach oraz te na innych rejonach dorkniętych przez katastrofy:  Kenya, Myanmar, Italia i i innych odległych miejscah.  My mamy wide spraw na naszym notatniku.  Ja sam patrzę w przyszłość do tego zebrania.  Zaiste, ja będę tam wkrótce.  Gdy to piszę, jestem wysoko ponad Kanadą.  Świat wydaje się stąd mały.  Istotnie jest tak z nawoszesną podróżą i komunikacją.  Jest to dobrze, bo to umczlivia nam częste spotkania.  Miłego czytania!

Ks. Scott Binet MD, MI

Translacja:  Andrzej Stefanski

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s