Tajfun Ketsana 4C (Filipiny)

Ks. Sam daje nam “widok z lotu ptaka” na katastrofę.

Jest to  sprawozdanie z miejca wydarzeń i obraz dokładnej pracy wykonywanej przez CTF Filipiny.

The Philippines

Drogie Ks. Łukaszu i współbracia,

Bardzo diękuje za waszą odpowiedź przerz e-mail.  My właśnie przybyliśmy tu z naszej akcji wspomagającej.  Jutro jest nowym dniem.  Mamy jeszcze dosyć produktów do rozdziału aż do Niedzieli.  Dziękujemy stowarzyszęniu scholastycznemu (Ks. Evan i Ks. Dan) za dobrze wykopaną prace w zapoczątkowaniu dóbr wspierajacych. Cześć  dla nich!

Dziękujemy także za calą waszą pomoc szybką orientację i silne przewodnictwo które okazujecie nam w wykonaniu zadań.  Prace ratunkowe muszą być szybkie, bystre I odpowiednie.  Dzielę ostrożność Ks. Scotta zarówno dla nas aby przestrzegać minimalne wymaganie wzasadnienia źródeł i użycia funduszów.  Wzór który nam przysłał jest dobrym początkiem; możemy ograniczyć tekst do jednej lub dwóch stron.  To co staje się bardzo ważne dla wszystkich jest zdolność uzasadnienia wydatków w sposób przejrzysty I odpowiedzialny.  Myslę że nasza moc spoczywa w tej dziedzinie.  My nie ustajemy tutaj.  Baczymy do tego żeby logistika, dostawy i produkty wspierające doszły do przeznaczonych podopiecznych.  Jest bardzo ważne przeprowadzić śilne rozpoznanie i oznaczenie rodzin powarznie dotkniętych przez katastrophy.  Nasze pierwsze dwa dni rozdziału pomocy były przydziałem dóbr na oślep.  Obecnie ustanowiliśmy “skoncentrowane celowanie” aby zwiększyć nacisk i sprawiedliwość. Lista Rozdziału potężnieje używając przewodniczących środowisk jako informatów zbierających dane co do wielkości zniszczeń domostw i wyróżnienia rodzin które potrzebują nagłej pomocy.  Lista Rozdziału jest przezroczystym sposobem także do zdania relacji do naszych sponsorów i fundatorów których donacje otrzymujemy.  Jesteśmy w ciągłym procesie uczenia się wtej branży.  Gdy odpowiadamy coraz więcej na katakliżmy jesteśmy w stanie działać i tworzyć użyteczne metody oparte na solidnym doświadczeniu na tym polu, i skutkujacych, systemacznych odpowiedziach takich jakie obecnie dajemy.

Rozmawialam z Ks. Aris przez “Posłaniec Yahoo” z ostatniego wieczoru.  On jest w Toronto zagłębiony w zbiókę funduszów dla CTF I dla Zakonu.  Cześć  dla niego także!  Niech cię Bóg błogosławi,  Ks. Aris!

Raz jeszcze dzięki Ks. Lukaszu i niech Bóg błogosławi. Naprzód Kamilianie!

Ks. Sam A. Cuarto MI

Camillus MedHaven
29 Apitong St., Marikina Heights
1800 Marikina City, Philippines
Tel. No. 63 2 9484456; 09186434247

Propozycja Ks. Sama o specialną pomoc dla “Marikina-Wsparcie odbudowy” jest w stanie początkowym, jak nastęmpuje:  Pomoc dla 60 rodzin członków Kamil Medhaven środowiska programu odbudowy dla upośledzonych dzieci ubagich miejskich rodzin w mieście Marikina.

Dla naszych czytelników, Ks. Sam ofiaruje interesującą i głęboką analisę zarządu katastrofy.

“Kierownictwo odbudowy kataklizmu na trzy ważne fazy:  1) Ocalenie i odzyskanie   2)  Pomoc – wsparcie.  3)  Odbudowa.  Czerwony Krzyż i wojsko, i naturalnie rządowe agencje, przeważnie są najlepiej wyposażone do przeprowadzania akcji ratunkowych i ocaleniowych.  Oni także mają systemy logistyczne, środki i umiejętnosci do zorganizowania szybkich evakluacji które są częscią działalnosci w ratowaniu i odzyskaniu ofiar katastrof. Większość organizacji, “grup pomocy,” grup pośredniczących, organizacji religijnych, i osobników uczestniczą przez dostarczanie usług wsparcia które są drugą ważną fazą kierownictwa i zarządu katastrof.  Uczucia takie jak sympatia, miłosierdzie i poczucie wspólnej odpowiedzialnosci popędzają służby pomocy i gdy telewizja i prasa  zaprzestają koncentrowanie się na dotkniętych dzielnicach i gdy sytuacje zaprzestają w zbudzanie pozytywnych uczuciawych reakcji, akcje ratunkowe spadają nadół.  Zazwyczaj trwają one tylko około miesąca.  Trudniejszą częscią jest faza trzecia, która jest odbudową i rehabilitacją.  Klęski, katastrofy naturalne włączając wojny i konflikty niszczą budowe, włączając domy, środki egzystencji i wpędzają wielu w przygrębienie i rozpacz.

Jest naszym celem przywrócenie strat tego co zostało uszkodzone lub zniszczone — w sposób przemyślamy i planowany.  Lecz większość organizacji. szczególnie tych które są kierowane przez uczucia pozytywne wzbodzone przez katastrofy i klęski nie wstępują w podobny rodzaj interwenci.  Wymaga to dłuższego zaangażowania, większych wkładów, celów kierujących, planów operacyjnych i czasowych, sprawdzania  i oceny, oszacewania kosztorysów od deski do deski.  Niektórzy przeprowadzili by sprawdzenie i ocenę skutków i resultatów na konću programu.  To jest dlaczego interwencje w odbudowie są przewazne wykonywane jako osobne projekty lub projekty częściowe (części projektów).  To jest co j robię aby podzielić z wami moje doświadczenia w Capas i Tarlac z Aeta krajowymi dzielnicami, które były poważnie dotknięte przez wybuch na Gorże Pinatubo.

Gdy uczucia pozytywne takie jak wśpółczucie i listość przeminęły kompletnie; plemienni ludzie z Aeta (którzy byli zawsze odsuwani od centrum ludności), odpadli ze świadamości narodowej i zostali pozostawieni sami sobie,  jeżli nie kompletnie zapomnieni.  Odbudowa tego co zostało zniszczone zajmuje lata, a dla wielu nawet całe życie, aż do czasu gdy nowa klęska nadejdzie.  Klęski i nieszczęścia są wstrząsami zewnętrznyni, one wtrącają dzielnice w nędzę.  Aby wydzwignąc się z nich zajmuje dziesięć lat dla zniszczonego domostwa lub dzielnicy.  Jest to opinia Arsenio Balisacan, PhD, czołowego specialisty w studiach nad nędzą na Filipinach.

Odbodowa muśi być widziana przez prizm długoterminowego rozwoju dzielnicy. Projekty odbudowy lub programy nowmalnie obejmują przygotowanie dzielnicowe, aby umożliwic dobre borykanie się z przyszłym nadejściem nieszczęścia. . . . Ja czuję że CTF jest motywowany przez wewnętrzną chęć do przemyślenia, nowego zdefiniowania i uczynienia natchnienia Kamilianów bardziej znaczącym w spotkanie się z klęskami i katastrofami.

Ks. Sam A. Cuarto MI

Trwajmy w modlitwach za ofiary Tajfunu Ketsana i wszystkich obecnych kataklizmów w Azji–i za tych którzy im pomagają.

Ks. Scott Binet MD MI

Translacja:  Andrzej Stefanski

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s